google.com, pub-2006667254544870, DIRECT, f08c47fec0942fa0
top of page

ПОСЛУГИ

Вверх сторінки
Digital
Анкета - заявка для замовлення послуг (завантажуй - заповнюй - надсилай)
Сертифікація продукції для ринку України

Сертифікація продукції для реалізації на ринку України здійснюється. як на партію, так і на серійне виробництво. Сертифікації підлягає продовольча та непродовольча продукція, як вітчизняних виробників, так і іноземного походження.

Сертифікація продукції здійснюється з метою запобігання реалізації продукції, небезпечної для життя, здоров'я та майна громадян і навколишнього середовища; сприяння споживачеві в компетентному виборі продукції; створення умов для участі суб'єктів підприємницької діяльності в міжнародному економічному науково-технічному співробітництві та міжнародній торгівлі.

Сертифікація проводиться на відповідність вимог нормативних документів, які визначає виробник.

Сертифікація передбачає підтвердження третьою стороною показників (характеристик) продукції (процесів або послуг) на підставі випробувань, обстеження і оцінки систем управління якістю.

Сертифікація в усіх випадках повинна включати перевірку та випробування продукції для визначення її характеристик.

Сертифікація продукції, що імпортується, і продукції вітчизняного виробництва, проводиться по одних і тих же процедурах.

Декларації відповідності технічним регламентам

 

Оцінка відповідності продукції вимогам технічних регламентів проводиться в законодавчо-регульованій сфері на підставі Закону України «Про підтвердження відповідності», Закону України "Про стандарти, технічні регламенти та процедури оцінки відповідності".

Оцінка відповідності – процес, який демонструє, що встановлені вимоги щодо продукції, процесу, послуги, системи, особи чи органу були виконані.

Технічний регламент – закон України або нормативно-правовий акт, прийнятий Кабінетом Міністрів України, у якому визначено характеристики продукції або пов'язані з нею процеси чи способи виробництва, а також вимоги до послуг, включаючи відповідні положення, дотримання яких є обов'язковим. Він може також містити вимоги до термінології, позначок, пакування, маркування чи етикетування, які застосовуються до певної продукції, процесу чи способу виробництва.

Оцінку відповідності вимогам технічних регламентів здійснюють призначені органи з оцінки відповідності.

Провести підтвердження відповідності може тільки громадянин України. Якщо ж виробник продукції не є громадянином України, він повинен укласти угоду з резидентом України про згоду на проведення необхідних робіт з підтвердження відповідності.

Випробування продукції

 

Сертифікація в усіх випадках повинна включати перевірку та випробування продукції для визначення її характеристик.

Випробування з метою сертифікації повинні проводитися акредитованими випробувальними лабораторіями (центрами) методами, які визначені відповідними НД, а за відсутності цих документів – методами, що визначаються органами з сертифікації або органом, який виконує його функції.

Вимірювання,випробування і контроль є основними методами оцінювання відповідності продукції обов’язковим кількісним і якісним показникам стандартів і (або) ТУ, договорів, контрактів.

Сертифікаційні випробування – елемент системи заходів, спрямованих на підтвердження відповідності фактичних характеристик продукції національними або міжнародним вимогам нормативної документації. Сертифікаційні випробування, як правило, проводяться незалежними від виробника акредитованими випробувальними лабораторіями. За результатами випробувань видають сертифікат або знак відповідності продукції вимогам нормативної документації.

Розробка та реєстрація ТУ, а також рецептур

Розробка рецептури продукту це суто індивідуальна процедура, що має враховувати такі аспекти, як технологічні можливості конкретного виробництва, можливість своєчасного забезпечення необхідною сировиною, цінова ніша продукту та його ефективність, законодавчі аспекти щодо безпеки та екологічності та багато іншого, Врахувати комбінацію всіх цих аспектів можуть професіонали, які використовують індивідуальний підхід до кожного замовника. 

Розробка технічних умов, як правило, здійснюють на один конкретний тип (марку, вид, модель, виконання) продукції або групу однорідної продукції, що планується до випуску і призначена для реалізації.
Групові технічні умови складають на два або більше видів продукції, які характеризуються єдиним функціональним призначенням і спільністю сфери застосування, конструктивно- технологічних ознак, номенклатури основних показників якості, та класифікуються за одним кодом ДКПП.

Як правило, термін дії технічних умов, встановлюється не більше 5 років. Після закінчення 5 річного терміну проводяться їх періодичні перевірки.
ТУ охороняються чинним законодавством України, як об’єкт інтелектуальної власності, та їх використання можливе лише з письмового дозволу підприємства-власника.

Консультації щодо маркування продукції​

 

Маркування нехарчової продукції здійснюється у відповідності до галузевих стандартів України. Стандарти встановлюють вимоги до маркування споживчої та транспортної тари і пакування, які направлені на забезпечення безпеки для життя, здоров’я та майна населення, охорони навколишнього середовища.

Загальні вимоги визначають зміст обов'язкової інформації, що має бути нанесена на продукцію, визначає особливість нанесення в найменуванні характеристик товару, що мають рекламний характер. Особливу увагу слід приділити зазначенню складу товару, термінів придатності та специфічної інформації, наприклад певних відзнак товару.

Важливими елементами етикетки будуть застереження щодо вимог безпеки при зберіганні, використанні та транспортуванні продукції.

Певні особливості має також маркування транспортної тари в різних видах споживчого пакування та необхідність нанесення знаків небезпеки.

Маркування харчової продукції здійснюється відповідно до Закону України № 2639-VIII «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів». Головне, що новий Закон, який приводить українське законодавство у відповідність до положень численних регламентів та директив Євросоюзу у цій сфері, а також спрямований на забезпечення належного рівня захисту здоров’я та інтересів споживачів, їхньої поінформованості, встановлення засобів гарантування права споживачів на інформацію та процедури надання інформації про харчові продукти.

Сертифікація
Декларації + Висновок
ТУ + СТ1
Випробування +Метрологія
Консультації
Сертифікація продукції для ринку Європейського Союзу​

Вся продукція при виході на ринок ЄС повинна бути безпечною та відповідати встановленим вимогам законодавства. Сертифікація продукції має багато особливостей, оскільки регулюється багатьма регламентами, один вид продукції може регулюватися одночасно декількома різними регламентами. Основними нормативами в Європейському Союзі служать Директиви Нового Підходу і Гармонізовані стандарти, які є одними з найвищих в світі і, відповідно, пред’являють максимально жорсткі вимоги до продукції, що сертифікується.

Кожна заявка опрацьовується індивідуально в залежності від типу продукції. Для початку оцінки відповідності для ЄС необхідно визначити директиви, що застосовуються до певного продукту, а також визначити схему  проведення оцінки. На виробника покладається відповідальність переконатися в безпечності продукту та його відповідності всім директивам, що стосуються продукції. У разі позитивних результатів випробувань наноситься знак відповідності СЕ, що показує відповідність продукції встановленим вимогам та підтверджує її безпечність. При цьому виробник має призначити повноважного представника в ЄС, що зможе виконувати адміністративні функції, які мають бути визначені в письмовій формі,

Висновок Держпродспоживслужби (державна санітарно-епідеміологічна експертиза)

 

Висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи (далі Висновок ДСЕЕ)  - офіційний документ, який засвідчує, що продукція відповідає санітарно-гігієнічним вимогам, нормам і правилам і є дозволом на виробництво і використання продукції в Україні.

Нехарчова продукція підлягає обов'язковій державній санітарно-гігієнічній експертизі з видачею Висновку державної санітарно-епідеміологі експертизи на вітчизняну продукцію  та імпортовану продукцію.

Нагляд за дотриманням вимог санітарних норм і правил, відповідністю продукції щодо безпеки для здоров'я, життя людей здійснюють органи, установи, заклади державної санепідслужби.

Виділимо основні види Висновків ДСЕЕ :

  • Висновок санітарно-епідеміологічної експертизи на технічну документацію ТУ.

  • Висновок санітарно-епідеміологічної експертизи на продукцію.

Замовити Висновок СЕС

​Сертифікація систем управління на підприємстві згідно стандартів ISO

Зазначимо кілька основних причин впровадження систем управління згідно зі стандартами ISO на підприємствах:

  1.  Необхідність стандартизації процесів, виявленню та усуненню недоліків та вдосконаленню операцій, як наслідок - покращення якості продукції або послуг, підвищення ефективності роботи.

  2. Потреба в оптимізації процесів, зниження відходів та підвищення продуктивності, забезпечення систематичного підходу до управління.

  3.  Важливість виконання вимог законодавства, нормативних документів та стандартів галузі, що сприяє відповідності компанії до правил і регуляційних вимог, вимог документації державних замовників при проведені тендерних закупівель.

Найчастіше підприємства замовляють розробку та впровадження наступних систем управління відповідно до стандартів ISO:

  • Система управління якістю ISO 9001, що допомагає підприємствам забезпечувати якість своїх продуктів та послуг, задовольняти вимоги клієнтів та вдосконалювати свої процеси.

  • Система управління середовищем ISO 14001,яка спрямована на керування впливом підприємства на навколишнє середовище.

  • Система управління безпекою інформації ISO 27001, що встановлює вимоги до системи управління безпекою інформації, захист інформації від ризиків та забезпечення конфіденційності, цілісності та доступності інформаційних активів.

  • Система управління охороною праці ISO 45001, яка встановлює вимоги до системи управління охороною праці, допомагає підприємствам забезпечувати безпеку та здоров'я працівників, виявляти та управляти ризиками, пов'язаними з працею.

  • Система управління харчовою безпекою ISO 22000.

Сертифікат походження СТ-1

Сертифікат про походження товарів форми СТ-1 (Certificate of origin) - це документ встановленої форми, який застосовується для підтвердження країни походження товару при здійсненні експорту в країни СНД. Сертифікат підтверджує країну виробництва товару або достатність його переробки.
    Сертифікат видається,як правило Торгово-промисловими палатами країни-виробника товару і 3-х примірниках.

Строк дії сертифіката форми СТ-1 не може перевищувати 12 місяців від дати його видачі.

Сертифікат походження форми «А» – документ, який видається на товари, які підпадають під преференційний режим при експорті на ринки країн-донорів в рамках Генеральної Системи Преференцій.

Сертифікат походження форми «EUR.1» – документ, який видається на товари, яким надано преференції в ЄС.

На сьогодні здійснюється видача сертифікатів походження форми EUR.1 на товари українського походження до країн ЄС та ЄАВТ (Швейцарія, Ісландія, Норвегія, Ліхтенштейн), Чорногорії.

Сертифікат видається у разі, якщо його потрібно пред’явити при ввезенні на митну територію країн ЄС та ЄАВТ, Чорногорії як доказ, що товар українського походження відповідає вимогам правил визначення преференційного походження при застосуванні преференційних ставок ввізного мита.

Сертифікат видається під час здійснення експорту товару за місцем здійснення його митного оформлення або після експорту товару за місцем здійснення митного оформлення товару або за місцем державної реєстрації експортера. Термін дії сертифіката складає 4 місяці.

Сертифікат заповнюється на одну партію товарів, як правило, англійською мовою або однією з мов, якими складено угоди про вільну торгівлю.

Довідки та висновки щодо необхідності сертифікації та оцінки відповідності

 

В Україні всі ввезені або вироблені товари проходять обов'язкову процедуру оцінки відповідності вимогам технічним регламентам або сертифікації.

Залежно від товару та його впливу на навколишнє середовище, умови сертифікації та оцінки відповідності можуть відрізнятися.

Але, існує ряд товарів, які не вказані в Технічних регламентах, ні в переліку продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації.

Незважаючи на це, ці товари повинні мати документи, що підтверджують це. Таким документом є довідка.

Довідка – це офіційний документ, створений спеціально для підтвердження того, що продукт не належить до переліку обов'язкової сертифікації, та не підпадає під вимоги відповідності технічним регламентів. Таким чином, на товар не потрібно оформляти ні декларацію, ні сертифікат УкрСЕПРО.

Довідки
bottom of page
UA-181710461-1